Pánevní dno - emoce a vztahy

20.03.2019

Oblast pánve je spojená s pocity bezpečí, jistoty, domova, kořenů, vůlí žít a být v těle, výživy,  vášně, prosperity, hojnosti, ale také se strachem, vinou, stavy deprese, úzkosti, sebepoškozování, závislostmi různého druhu - ve vztazích, cigarety, alkohol, prace atd. Takový člověk vyžaduje pozornost a podporu od druhých lidí. 

Ztuhlost, uzavřenost a slabé hranice

Člověk, který je stažený v této oblasti, má zatuhlé svaly a klouby v těle, ale je ztuhlý i emočně - brání se emocím, nedokáže je prožívat, nechápe, co to jiní tak řeší. Není schopen prožívat především radost, lásku k sobě a druhým, velí mu vnitřní kritik, který je velmi přísný a stále v pozoru. Prožívá pocity sebeodsuzování, má problém s určením svých potřeb a bojí se změn. Takový člověk si nastaví velmi pevné hranice - často se bojí, že by se mu mohlo něco stát, prožívá pocity ohrožení, útoku odněkud. Má strach i z různých energií, které ihned nasaje a cítí se jako "houba". Ve skutečnosti nejsou jeho hranice zdravě nastavené a naopak jsou velmi křehké a nestálé.

Po sexuální stránce se staženost projevuje tím, že takový člověk nedokáže prožívat vyvrcholení nebo nemá chuť na milování. Prožívá třeba pocity provinilosti, sex odsuzuje, opovrhuje jím (např. já jsem duchovní bytost a sex je přízemní, zvířecí, špinavý...). Strach ze sexuality může být i strachem z pocitů, které se během něj mohou uvolnit - silné emoce, zvuky, které by z něj vycházely během milování, stud za sebe a vlastní tělo, různé obavy, ohrožení svých osobních hranic, nebo zkrátka vůbec neví, proč na milování nemá chuť, nic mu to nedává, nechce se mu. 

Drama a extrémy...

Příliš mnoho energie v této oblasti se naopak projevuje silnými emocemi - častými výbuchy pláče,   vzteku,  dramatičnost,  teatrálnost,   kolísání od extrému do extrému,  exhibicionismus. Ve vztazích potřebuje takový člověk prožívat vzrušení, drama, nesmí se nudit. Taková osoba se tak stává centrem pozornosti, kterou tolik potřebuje, všechno se musí točit kolem něj/ní. Tento člověk má silnou potřebu být neustále s někým ve spojení, je závislý na ostatních lidech, špatně snáší samotu, skrze druhé si tvoří vlastní hranice - nedošlo k tomu v dětství, kdy si skrze pohledy a doteky dospělých tvoříme svoje já a své hranice. Hledá tak svou celistvost skrze druhé. S tím je spojené i to, že je pak obtížné oddělit pocity druhých od těch svých. Když se objeví někdo vystrašený nebo smutný, ihned sklouznou do smutku nebo strachu. Pokud jsou v přítomnosti osob veselých, zlepší se jim nálada, ovšem často jen do chvíle, než potkají někoho v jiném rozpoložení. Snadno se tak dostávají do emocionálních, sexuálních a sociálních závislostí.

Lůno a element vody

Naše lůno je úzce spojeno s elementem vody. Pokud nám lůno vládne příliš silně, propadáme nutkání být neustále v pohybu - přelévat se, vylévat a rozlévat jako voda. V praxi to znamená, že máme potíže něco dokončit nebo setrvat u nějaké činnosti, změnit něco nastálo ve svém životě. Co se týče roviny sexuality, tak máme silnou potřebu po fyzickém spojení s druhými, dochází ke střídání partnerů, upadáme do závislostních sexuálních vztahů, ovšem bez lásky.

Trauma spojené s pánevním dnem

- dotyková a smyslová deprivace v období dětství (od početí do cca 3 let)

- absence kojení po narození

- emoční / fyzické zneužívání 

- znásilnění

- úrazy, nemoci a necitlivé lékařské zákroky v této oblasti

- těžké porody, císařský řez, nástřih, násilí/nátlak během porodu

- potrat, smrt dítěte

  

Pánevní dno

@novapsychologie - danuta sliwková
Všechna práva vyhrazena 2017 - 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky